O reteta de post cu arome oarecum orientale care poate fi consumata si calda si rece.
Mai multe despre cous cous puteti citi aici.
Ne trebuie:
1 cana de couscous
3 ardei (eu am pus rosu, galben si verde)
3 cepe medii
1 lgt de chimen
1 lgt de sumac (optional)
3-4 lg de ulei
sare, piper
patrunjel verde
Am folosit cous cous luat de la Pukka Food.
Cum se face:
Punem cous-cousul la inmuiat in 2 cani de apa fierbinte (apa dublul cantitatii de cous cous) si il lasam sa absoarba toata apa. Din cand in cand amestecam in ele usor cu o furculita.
Intre timp calim putin ardeii taiati cubulete in 2 lg de ulei, ii scoatem deoparte apoi calim ceapa taiata cubulete in alte 2 lg de ulei.
Poate fi mancat ca atare sau ca garnitura la friptura.
Enjoy!



















Eu sunt mare fan cous-cous, iar reteta ta suna minunat! O sa incerc neaparat!
RăspundeţiŞtergereSumac-ul merge foarte bine, imi place gustul acrisor. Si cred ca se gaseste la Carrefour :D
Sa-mi spui daca ti-a placut :)
RăspundeţiŞtergerePosibil sa se gaseasca la Carrefour, nu stiu, eu l-am luat de la un mag arabesc.
Merci de vizita!
Acum doua saptamani am mancat cous cous facut de mama.Delicios.Arata foarte bine.
RăspundeţiŞtergereEdith, reteta de cous-cous postata de tine e foarte binevenita. Obisnuiam sa gatesc cous-cous cu ton. Insa, o sa abuzez de sugestia ta, mai ales ca suntem in perioada postului. Pare foarte apetisant si suculent. Eu tot de la Pukka folosesc cous-cous, de acolo luam si pesto pentru a-l gati cu ton. Multumesc pentru ca mi l-ai reinventat. Lu
RăspundeţiŞtergere@haplea: merci :)
RăspundeţiŞtergere@Lu si Minu: buna ideea cu ton, miam :)
Ma bucur ca iti place.